ABDULGAFUR HAS

(1939 – 21.01.2007) Hoca

Abdulgafur Has Hocaefendi, 1939 yılında Erzurum Çat ilçesi Babaderesi Köyünde doğmuştur. Eğitimini zamanın önemli alimlerinden olan babası Babadereli Ahmet Efendiden almıştır. Dedesi Molla Resul Efendi de yine zamanının önemli alimlerindendir. Soyları Hz. Hüseyin Efendimize dayanan Hocaefendinin ailesi Bağdat’tan Bingöl’e bağlı Sevkar Köyüne oradan da Babadersi köyüne gelmişlerdir. 17 yaşında Hocasından icazet alan Abdulgafur Hocaefendi 18 yaşında Çat ilçesine bağlı Taşağıl Köyünde imam olarak göreve başladı. Bu köyde yirmi yıl İmamlık yaptı ve talebe okuttu.

Abdulgafur Has Hocaefendi daha sonra Erzurum Merkeze bağlı Tufanç köyünde imamlık ve talebe okutma görevine devam etmiştir. 1994 yılında Erzurum merkeze yerleşmiş ve babasının ismini taşıyan  “Babadereli Ahmet Efendi Vakfı”nın kurulmasına öncülük yapmıştır.

Eğitime büyük önem veren Abdulgafur Has Hocaefendi, bu vakıf çatısı altında Osmanlıca, Tefsir, Hadis, Fıkıh, Tarih ve Tasavvuf alanlarında dersler vermeye devam etmiştir.

Abdulgafur Has Hocaefendi, 21.01.2007 tarihinde Yatsı Namazını eda ettikten sonra, seccadesi üzerinde vefat etmiştir. Tuzcu Köyünde aile kabristanına defnedilmiştir.

Bibliyografya

M.Taşyürek, Erzurum Türbeleri ve Ziyaret Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir