CEMAL (AKSU) ALTUNDAŞ

(1871- 16.6.1933)
Erzurum Kongresi İspir Delegesi

Cemal Altundaş, İspir İlçesi Aksu (Salaçor) köyünde 1871 yılında doğdu. Babası Hacı Alizade Reşit Bey, annesi Cevahir hanımdır. İlkokul ve medrese tahsili İspir’de, hukuk eğitimini İstanbul’da tamamladı. Bir müddet komiser olarak görev yapan Cemal Altundaş, oğlunun şehit olması üzerine İspir’e gelmiş, dava vekilliği yapmaya başlamıştır.

İspir İlçesi Vilayet-i Şarkiye Müdafaa-i Hukuk-i Milliye Cemiyeti Şube Başkanı olan Cemal Bey,  Erzurum Kongresine İspir Delegesi olarak katılmıştır.  Kongre sonunda ilan edilen Kongre Beyannamesi’ni imzalayan delegelerden birisidir.  Erzurum İl Genel Meclisi’nde İspir Genel Meclis üyesi olarak yirmi yıldan fazla görev yaptı.

Cemal bey, ilk evliliğini Hediye hanımla yapmış ve bu evlilikten Rıfat ve Hayriye adında iki çocuğu olmuştur. Oğlu Rıfat, Yüzbaşı rütbesi ile 1.cihan savaşında Halit Paşa komutasındaki birlikde görev yaparken, Erzurum- Bayburt hattında, Kopdağı – Altundaş mevkiinde düşmanla savaşırken şehit olmuştur.

Cemal beyin sülalesi Doğan soyadını aldıkları halde, Cemal bey oğlunun hatırasına hürmeten şehit olduğu yerin adını soyadı olarak almış ve Nüfus Kayıtlarına CEMAL ALTUNDAŞ olarak geçmiştir. Araştırmacılar nüfus kayıtlarını incelemeden, Cemal beyin soyadını köyünün bu günkü ismi olan AKSU olarak eserlerinde belirtmişlerdir.

Cemal Altundaş, ilk eşinin ölümünden sonra Fevziye hanım ile evlenmiş, bu hanımın da vefatından sonra üçüncü eşi Hediye hanımla 08.07.1931 tarihinde evlenmiştir. Ancak gerek ikinci ve gerekse üçüncü eşlerinden çocuğu olmamıştır.     

Hayatı boyunca yaşadığı çeşitli olayların etkisinden kurtulamayan CEMAL ALTUNDAŞ, 16.06.1933 günü ruhi bunalım sonucu Çoruh Nehri’ne atlayarak boğulmuştur.  İspir İlçesi Varkur Mahallesi mezarlığına defnedilmiştir. 

Bibliyografya

M. Fahrettin Kırzıoğlu, Bütünüyle Erzurum Kongresi

Yücel Çil, Erzurum Kongresi’ne Katılan Delegeler, Ankara-2005

M. Y. Çağlayan, Erzurum Kongresine Katılan İspir’li Delegeler, İspir Dergisi 2011

1 Yorum

  1. Cemal Beyefendi dedem ışıklarda uyusun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir