CEMAL BİNGÖL

(1912-1993) Ressam

Cemal Bingöl, 1328 (15.11.1912) tarihinde Erzurum Kasımpaşa Mahallesi Cami Sokakta doğdu. Babası Sait Efendi (Ruslara esir düşmüştür), annesi Rukiye Hanımdır. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamlamış, 1937 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümünden mezun olmuştur. İlk olarak Kars’ta öğretmenliğe başlamış, Yozgat ve Ankara’da resim öğretmenliği yapmıştır.                                                         

Cemal Bingöl Türkiye’nin ilk soyut resim ustalarındandır. 1947’de Ankara’da ve ayni yıl Erzurum’da ilk kişisel sergilerini açmıştır. Yozgat Ortaokulu’ndaki resim öğretmenliği sırasında, bu okul öğrencilerinin resim çalışmalarından derlediği bir sergiyi, 1943’te Londra’da sergiletti. Serginin, Londra basınında ilgiyle karşılanıp, olumlu eleştiriler almasından sonra, çocuk resimlerini konu alan kuramsal çalışmalara ağırlık verdi.

Cemal Bingöl, 1975 yılında MEB yayımlanan “Resim Nedir? Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir” adlı kitabı, bu tür çalışmalarının ürünüdür.

1965’te açılan 26. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde ikincilik ödülünü kazanan Cemal Bingöl’ün istanbul ve Ankara Resim ve Heykel müzelerinde, Ankara Milli Kütüphane koleksiyonunda ve bazı özel koleksiyonlarda resimleri yer almaktadır.

Cemal Bingöl, 1993 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir