EROL ORAL

(1944 – ) Akademisyen Yazar

Erol Oral, 1944 yılında Aşkale’de doğdu. İlkokulu Aşkale ilçesinde, Ortaokul ve Liseyi eğitimini Erzurum’da tamamladı.  Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 1966 yılında mezun oldu. Atatürk üniversitesi Ziraat Fakültesinde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.   A.B.D.South Dakota State Üniversitesi’nde yaptığı yüksek lisans çalışmasını 1972 yılında tamamladı. 1980 yılında Atatürk Üniversitesinde profesör unvanını aldı.

Prof. Dr. Erol Oral, 1991 yılında Erzurum’un maddi ve manevi kalkınmasını sağlamak düşüncesiyle şehrin kanaat önderleri ve münevverleriyle bir araya gelerek Doğu Anadolu’nun en büyük STK’sı olan ER-VAK’ın kurucuları arasında oldu ve 1991 – 2001 yılları arasında Erzurum Kalkınma Vakfı’nın başkanlığını yürüttü.  Bölgesel kalkınmayı sağlayacak olan (DAP) Doğu Anadolu Kalkınma Projesi’nin hazırlanmasında önemli rol oynamıştır.
Prof. Dr. Erol Oral, 1992 yılında Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü görevine atandı ve 2000 yılı Eylül ayına kadar bu görevi sürdürdü.  16 Nisan 2001 tarihinde Atatürk Üniversitesi’nden kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir