MAHMUT FEYYAZ İBRAHİMHAKKIOĞLU

(1941-2010)

Mahmut Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, 1941 yılında Erzurum’da doğdu. Babası Marifetname müellifi  Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi’nin 6. Kuşaktan torunu M.Hakkı İbrahimhakkıoğlu’dur. İlkokula, anneannesinin yanında Aşkale’de başlamış; babasının İskenderun Gümrük Müdürlüğü’nde görevlendirilmesi üzerine İskenderun’da okumuş,   Ortaokulu Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okul’unda tamamlamış,  Ankara Devlet Demir Yolları Lisesi’nden 1962 yılında mezun olmuştur.

Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, 1962 yılında Devlet Demir Yolları teknik personeli olarak Kars’ta çalışma hayatına başladı. Askerlik vazifesini tamamladıktan sonra görevine Sarıkamış’ta ve Erzurum’da aynı kurumda devam etti, Toprak-Su kurumuna naklen tayin oldu ve memuriyet hayatı onu bir türlü mutlu etmediğinden 1978 yılında kendi isteğiyle görevinden ayrıldı. İstanbul’da Dergâh Yayınlarında özel sektördeki çalışma hayatına merhaba diyen Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, burada fikir ve duygu dünyasını geliştirme fırsatı bulmuştur.

Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, İstanbul’da uzun süre kalamamış ve çok sevdiği Erzurum’a 1983 yılında geri dönmüş, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde dedesi adına kurulan İbrahim Hakkı Araştırma Enstitüsü’nde yeniden devlet memurluğuna başlamıştır.  2007 yılında emekliye ayrılan M.Feyyaz İbrahimhakkıoğlu, 29 Ağustos 2010 tarihinde vefat etti ve Erzurum Asri Mezarlığına defnedildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir