MEHMET NUSRET (SOM)

(1879-1930) I.Dönem Milletvekili- yazar

Mehmet Nusret Som,  H.1295-M.1879’da Erzurum’da doğdu. Babası Müftü Cemâleddin Ömer Fazıl Efendi, annesi Nene Sultan Hanımdır.  Dedesi İspirî Hoca Mehmet Efendi’dir. Küçük yaşta babasını kaybetti. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tahsil eden Mehmet Nusret Efendi,  İstanbul’a giderek Fatih Medresesi’nde eğitimini tamamlayıp Erzurum’a döndü. 22 Ocak 1900 tarihinde Tabur İmamı olarak 4.cü Ordu’da göreve başladı. 15 Eylül 1906 tarihinde 2.ci ordu 14.cü Alay İmamı oldu. 8 Ekim 1912’de görev yaptığı Alay ile Balkan Savaşı’na katıldı. Savaş sonrası Erzurum’da bulunan 9.cu Kolordu 28.ci Alay İmamı olarak atandı. Mart 1920 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Bu görevlerinden dolayı Erzurum’da “Alay Müftüsü Nusret Efendi” diye anılmaktadır.

Mehmet Nusret Efendi ,  20 Ekim 1920’de Erzurum Meb’usu olarak I. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne katıldı. Milletvekilliği süresi dolunca tekrar Erzurum’a döndü. Bir müddet Erzurum’da yaşadıktan sonra İstanbul’a yerleşti.

Soyadı Kanununun yürürlüğe girmesi ile “SOM “ soyadını aldı. Çocuğu bulunmayan Mehmet Nusret Som 18 Ekim 1930 tarihinde İstanbul’da vefat etti ve Merkez Efendi Mezarlığına defnedildi.

Mehmet Nusret Som’un iki eseri yayımlanmıştır. Bunlar;

Tarihçe-i Erzurum Yahut Hemşehrilere Armağan – 1338 İstanbul

Nazariyat-ı Fıkhiye ve Adat-ı Milliye – 1340 İstanbul

Bibliyografya

M. Taşyürek, Erzurum Kongresi ve I.Dönem Milletvekilleri

A. Fidan, Erzurum Tarihçesi Kitabındaki sunuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir