MUSTAFA HALÛK GÜÇLÜ

(1951 – 2011) Ressam

Mustafa Halûk Güçlü, 1951 yılında Erzurum’da doğdu. Babası Fahri Bey, annesi Kadriye Hanımdır. İlk, orta ve Lise tahsilini Erzurum’da yaptı. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun oldu.

Mustafa Haluk Güçlü, 13 yaşında yağlıboya tablo yapmaya başladı. İlk memuriyet görevine  Kültür Bakanlığında başladı. Bir müddet sonra TRT’ye naklen geçti. “Türk Bayrağının Doğuşu”, “ eTürklerin Ergenekon’dan Çıkışı”, Kürşad İhtilali Destanı”, “100 Türk Büyüğü” gibi büyük ebatlı tablolar üretti ve sergiledi.  1980 ihtilalinde çalışmaları yasaklandı ve duvarlardan resimleri indirilerek yok edildi.

M.Haluk Güçlü, 4 Ağustos 1995’de Ankara’da “Derunilik”(iç gerçekçilik –inner realism) sanat akımı bildirisini yayınladı.  “San’at Yaradandan ötürü, yaratılan içindir” felsefesiyle 500’ün üzerinde eser sergiledi ve Haziran 1996’da yüz kadar tablosunun bulunduğu bir katalog yayınladı.  1996 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür ve Sanat Danışmanlığı sırasında yaptığı 140×200 cm. ebadındaki Aziziye isimli tablosu, Belediye giriş salonunda asılıdır.

Haluk Güçlü, 16 Ağustos 2011 tarihinde vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir