NACİ ELMALI

(1956- ) Araştırmacı Yazar

Naci Elmalı, 09.10.1956 tarihinde Erzurum’da doğdu. Babası Dıreşler diye bilinen aileden Hacı Şefik Beyin oğlu Necati Elmalı, annesi Ilıcalı diye bilinen aileden H.Tevfik Eşrefoğlu’nun kızı Semiha Hanımdır. Erzurum İnönü İlkokulu, Atatürk Ortaokulu ve Lisesi’ni bitirdi.   1977 yılında Erzurum Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünden mezun oldu.

Naci Elmalı mezun olduğu dönemdeki siyasi karışıklıklardan dolayı öğretmen olmamış, ailesinin yapmış olduğu ticaretle iştigal etmiş,  serbest çalışmıştır. Hiçbir zaman edebiyat dünyasından, akademik çevrelerden, kültür çevrelerinden kopmamış,  Erzurum ve Erzurumlu şahsiyetlerle  ilgili yapmış olduğu  araştırma ve yazılarıyla tanınmaktadır. Birçok dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlanmış, kitap, yıllık ve ansiklopedilerde Erzurumlularla ilgili yazılar yazmış, çeşitli sempozyumlarda tebliğ sunmuş, panellerde, radyo ve televizyonlarda konuşmacı olarak katılmaktadır.

Naci Elmalı, Sunay Hanım ile 1988 yılında evlenmiştir. Bu evlilikten Muhammet, Büşra, Beyza ve Zeynep Azra isminde dört çocuğu vardır.

Naci Elmalı’nın yayımlanmış eseri;                                                                                                                             

Erzurumlu Ketencizade Mehmet Rüştü Efendi –  1984

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir