NAZİR AKALIN

(1964-2002) Şair

Nazir Akalın, 1964 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da yaptı.Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatları bölümünü bitirdi. Ayni üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Fars Dili ve Edebiyatı alanında mastır programını 1994 yılında tamamladı. Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yeni Türk  Edebiyatı alanında ikinci mastır programını bitirdi ve Türk Halk Edebiyatı alanında doktora çalışmaları devam ederken 12 Aralık 2002 tarihinde vefat etti. Biri kız, biri erkek iki çocuk babasıydı.

Nazir Akalın, Erzurum’da okuduğu yıllarda gazetecilik de yapmıştır. 1989 yılında “Milletin Sesi” gazetesinde, 1990 yılında “Hür Söz” gazetesinde kültür ve sanat sayfasını hazırlamıştır. 1991 yılında Karçiçeği, 1992 yılında Palandöken Dergilerinde, 1993 yılında Anadolu Hakimiyet, 1997 yılında Akit gazetesinde sanat, edebiyat ve tenkit yazıları yazmıştır. Ayrıca şiir ve düz yazılarını pek çok dergide yayımladı.

Akalın, şiirlerinde ilim, fikir, aşk ve iman olmasına dikkat edip ve “ Müslüman şair; kâinattaki güzel-çirkin, iyi-kötü, doğru-yanlış her şeyi, Kur’anî Nebevî bir bakış açısı ve ifade tarzı ile hükme bağlamak zorundadır” diyen bir kişiydi.

Nazir Akalın’ın eserleri;

Gerilla Türküleri, Erzurum 1993 İhtar Yayınları

Kanayan Simya, İstanbul 1998 Beyan Yayınları

Edebiyat Yazıları, Meneviş Yayınları

Sâdullah Paşa Yâhût Mezardan Nidâ, Dergah Yayınları

Bibliyografya

H.A.Kasır, Erzurum Şairleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir