NENE HATUN

Nene Hatun, 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca savaşmış bir Türk Kadınıdır.

Kadın kahramanların önde gelenlerinden. Türk kadınının kahramanlık sembolüdür.

Nene Hatun, 1857 yılında Erzurum Çeperli Köyünde doğdu. Babası Hüseyin Efendi’dir. Ayni köylü nalbant İbrahim ile evlenmiş, Rus işgali sebebiyle köyünden Erzurum’a gelmiştir.

H.1293 M. 8.Kasım.1877 (93 harbi) günü Rusların Erzurum Aziziye Tabyalarına hücum ettiği ve burasını aldığı haberi sabah ezanlarında müezzinler tarafından halka duyurulması üzerine, Erzurumlular kadınlı erkekli , şehirdeki askeri birliklerle birlikte Ruslara hücum etmiş ve Aziziye Tabyasını geri almışlardır. Nene Hatun’da çocuğunu evinde bırakıp bu hücuma iştirak etmiş ve Aziziye Tabyası’nda gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe kazandıran Türk Kadını olmuştur.

Nene Hatun o günleri özetle şöyle anlatmıştır: Ağabeyim Hasan cepheden ağır yaralı olarak bir gece önce eve gelmişti. Bir yandan ona bakarken, bir yandan da 3 aylık çocuğumu emziriyordum. Kardeşim o gece kollarımın arasında öldü. Sabaha karşı minarelerden ‘Moskof Aziziye’ye girdi’ diye haykırışlar başlayınca, kardeşimin alnını öpüp, ‘Seni öldüreni öldüreceğim’ diye and içtim. Yavrumu Allah’a emanet ettikten sonra, ağabeyimin tüfeğini ve satırımı alıp dışarı fırladım. Sel gibi Aziziye’ye akıyorduk. Tabyanın mazgallarından düşman ölüm yağdırıyordu. Düşmanda iyi silah vardı, bizde de iman. İleri atıldım. Dadaşlar arasına karıştım. Satırım durmadan kalkıp iniyordu.

Tabya’nın geri alınmasının ardından, aralarında Nene Hâtun’un da bulunduğu yaralıların tedâvisine başlandı. Fakat bu sırada Nene Hâtun yaralı olmasına rağmen diğer yaralıların tedavisini yapmak için çalışmıştır. Nene Hâtun bu özverisiyle tanınıp, saygı ile sevilmiştir.

Nene Hatun, Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir.  Erzurum’da 22 Mayıs 1955’da zatürre hastalığından dolayı vefat etmiştir. Nene Hatun, kurtuluş mücadelesini verdiği Aziziye Tabyası’na defnedilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir