RASİM BABA (PİLATİN)

(1904 – 1990)

Erzurum’un Manevi Dinamiklerinden Kadir-i tarikatı şeyhi,  Hacı Rasim Baba diye tesmiye edilen RASİM PİLATİN, h.1326/m.1904 yılında Erzurum Uzun Ahmet Köyünde doğdu. Babası Hüseyin Efendi, annesi Hatice Hanım’dır. Dedesi devrinin büyük âlim ve mutasavvıflarından Yusuf Efendi’dir. Neslinin Peygamberimizin (s.a.v) amcası Hz. Abbas’a dayandığı, ceylan derisine yazılı bir şecere ile kaim olduğu, oğlu Hacı Mustafa Pilatin tarafından belirtilmektedir.

Babasının vefatından sonra annesi ve kardeşleri ile birlikte seferberlik yıllarında köyden Erzurum’a gelmiş ve Kuloğlu Mahallesinde uzun müddet ikamet etmişlerdir. 

Rasim (Pilatin) Baba küçük yaşlarda Hacı Haşii Ali Efendi hazretlerinin tekkesine devam etmiş ve O’nun manevi tasarrufuna girmiştir.  Erzurum Yukarı Mumcu Camiinde bir müddet müezzinlik yapmış, evinin bir kısmını dergâh yaparak zikirlerine ve ders vermeye başlamıştır.

Hacı Rasim Baba (Pilatin) 1990 yılında vefat etti ve Tuzcu Köyü mezarlığında şeyhi Hacı Haşii Ali Efendi’nin yanına defnedildi.

Rasim Baba  adına yaptırılan Şükrüpaşa Mahallesi Yiğit sokak adresindeki camii 1993 yılında ibadete açılmıştır. Caminin adı “Hacı Rasim Baba Camii” dir.  

Bibliyografya

H.Mustafa Pilatin ve Şahin Torun, Beyazşehir Palandöken Dergisi s.2013/6 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir