SARAY HAMAMI

Erzurum Emir Şeyh Mahallesindedir.Hamamın giriş kapısının üzerinde bulunan kitabeye göre  bu hamam Derviş Ağa tarafından H.1119/ M.1707 yılında yaptırılmıştır.Kitabe metni şöyledir:

Yapıp Derviş Ağa ferzend-i  yekta,

Bu hamam-ı lâtifi etti ihya,

Ne hamam-ı ferah bahşaki oldu,

Selim mevki-i makbul-i ârâ,

Binası dil-kûşa tarhı dil-ârâ,

Ayni söyledim itmamına tarih,

Havası hoş zihi hamam-i ziba     sene. 1119

Yedi satır kitabenin anlamı: “Bu hoş güzel hamamı Derviş Ağa tek evladı için yaptırdı. Ne güzel ferahlık veren bir hamam oldu. Mevkisi doğru, bezemesi  makbul, binası gönül açıcı, kuruluşu gönlü dinlendiren yapının tamamlanışına AYNİ (kitabeyi yazan şair) tarih söyledi. Havası hoş, ne güzel süslü hamam”

Bu hamam Derviş Ağa Camii’nin banisi olan ve 1736 yılında ölen Derviş Ağanın camiye vakfıdır.

 Hamamın soyunmalık kısmı kare planlı olup,  köşelerden dört yarım kubbenin beslediği bir büyük kubbe örter. Soyunma yerinin ortasında bulunan sekizgen muhteşem havuza fıskiye ile su dökülür. Soyunma yerinden hamamın ikisi kubbeli, biri tonoz örtülü ılıklık bölümüne geçilir.

Hamamın sıcaklık kısmına basık kemerli bir kapı ile girilmektedir. Kare planlı sıcaklığın üzeri tromplara oturan kubbe ile kapatılmıştır. Hamamın doğu tarafında iki, kuzeyde bir üzerleri kubbe ile örtülü halvet hücreleri yer almaktadır.  Büyük kubbenin altındaki göbek taşının etrafında on altı kurna vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir