VELİ VELİOĞLU

(1932- ) Emekli vaiz

Veli Velioğlu, 05.02.1932 tarihinde Aziziye (Ilıca) İlçesine bağlı Sorkunlu (Ziravank) köyünde doğdu. Babası Ağa Efendi, annesi Nene Hanımdır. Yedi yaşında dayısı ve hocası Hacı Mustafa Necatüddin Efendi ile birlikte  Erzurum’a gelir. Hafızlık eğitimini ve  Arapça derslerini dayısı Hacı Mustafa Necatüddin (Dumlu) Efendiden alır.  Dayısının 1948 yılında Mekke’ye hicret etmesi üzerine Tivnikli Hacı Faruk Bey’den okumaya başlamıştır. 1952/Nisan ayında askere gidinceye kadar tahsiline devam etmiş ve Hacı Faruk Hocadan icazetini almıştır.  1955 yılında asker dönüşü Solakzade Muhammed Sadık Efendiden derslere devam etmiş ve 1957 yılında Serçeme Köyünde İmam olarak göreve başladı.

Veli Velioğlu, 1962 yılında Tikkir (Çiğdemli) köyüne geldi ve bu köyde onyedi sene görev yapdı. 1978 yılında Erzurum Çırçır Camiine, yedi ay sonra Yukarı Mumcu Camiine atanmış, 1980 yılında Narmanlı Camii ve bilahare Kara Köse Camiinde görev yaparak  ve 1988 yılında emekli oldu.

Veli Velioğlu Hocaefendi,  emekli olduktan sonra fahri olarak görevine devam etmiş, 28 Şubat post moderen darbesine  kadar Caferiye Camii’nde hem vaaz vermiş ve  hem de talebe okutmuştur.

 Erzurum’un manevi dinamiklerinden emekli vaaz Veli Velioğlu Hocaefendi, Kurucusu ve Başkanı olduğu  “Erzurum İslâmi İlimler Eğitim Eğretim ve Araştırma Vakfı’nda” talebe okutmaya devam etmektedir. Ayni zamanda Erzurum Radyolarında yapılan programlarda  halkı irşat etmekte, Zahit Kotku Camii hadis sohbeti ve Erzurum’da yetişen evliya ve ulamayı tanıtma sohbetlerine devam etmektedir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir